وبلاگ

نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان

مقدمه

رنگ آمیزی و نقاشی در ساختمان از خلق کردن یک نوع رنگ بر روی دیوارهای مکان هایی مانند محل های زندگی محیط کار ویا محیط بیرون نقاشی ساختمان می گویند ویا به عبارتی به آن نقاشی روی سطح هم میگویند . دربیشتر نقاشی ساختمان ها بخش های داخلی آن را نقاشی یا رنگ امیزی میکنند مانند:

 1. دیوار
 2. سقف
 3. درب و پنجره

 

مزایای رنگ و نقاشی ساختمان:

رنگ می تواند حالت ها فضاها و حتی دما را به نوعی تغییر داده و روحیه هر انسانی را بهتر کند.

۲. دیدن رنگ ها، استفاده از آنها و به نوعی بازی با رنگ ها می تواند زمینه آرامش بخشی را در زندگی فراهم آورد.

۳. الهام گرفتن از طبیعت و از فصول مختلف مانند بهار و تابستان

۴. مانند مبلمان پرده ها و… با رنگ های متناسب با دیگر سطوح استفاده کنید.

۵. با پیشرفت علم تاثیر رنگ بر احساسات انسان کاملا به اثبات رسیده است.

۶. به عنوان مثال رنگ های آبی از روشن گرفته تا تیره تاثیرات آرام بخشی بر روان انسان دارند.

۷. یا رنگ زرد حس فعالیت و تحرک را در انسان افزایش می دهد.

۸. که در بعضی از بیمارستان های روانی از رنگ برای درمان بیماران استفاده می کنند (رنگ درمانی).

۹. بنابراین رنگ دیگر فقط به خاطر زیبایی مورد استفاده قرار نمی گیرد

۱۰. جنبه های روانی و درمانی آن نیز حائز اهمیت است.

 

زمان مناسب برای نقاشی ساختمان

قبل از اقدام به نقاشی باید این نکته مهم را در نظر بگیرید که آیا زمان مناسبی را برای این کار انتخاب کرده‌اید یا خیر؟

انتخاب اکثر ما در دو ما آخر سال می‌باشد! همه ما برای آنکه خانه خود را برای دید و بازدیدهای ایام نوروز تمیز نگهداریم سعی می‌کنیم نقاشی ساختمان را برای ماه‌های بهمن تا اوایل اسفند رزرو کنیم. اما باید بگوییم این ماه‌ها ایام مناسبی برای نقاشی نیستند. زیرا ازدحام درخواست‌ها در روزهای پایانی سال باعث می‍شود تا نقاشان کار خود را با عجله انجام دهند و در انتها از کار راضی نخواهید بود.

بهترین زمان برای انجام نقاشی ساختمان در فصل تابستان و پاییز می‌باشد. می‌توانید در این فصول با خیال آسوده کار را به نقاش بسپارید و دیگر نگران سرمای زمستان نیز نباشید.

 

انواع رنگ در صنعت ساختمان

رنگ پلاستیک

یکی از قدیمی ترین رنگ های ساختمان است که برای درب و دیوار استفاده می شود و پوشش بالایی هم دارد.کیفیت و ماندگاری آن نسبت به رنگ های دیگر پایین تر است.

رنگ پلاستیک

مزایای رنگ پلاستیک

 1. بوی زننده ای مثل رنگ روغنی ندارد.
 2. قدرت خشک شدن آن بالاست.
 3. ایرادهای کار را می پوشاند.

 

معایب رنگ پلاستیک

 1. در درب و پنجره نمی توان استفاده کرد.
 2. به راحتی آب به داخل آن نفوذ پیدا می کند.
 3. زود کثیف میشود.

 

چگونگی اجرای رنگ پلاستیکی

متخصصان نقاشی ساختمان استادکار با استفاده از بهترین نوع رنگ پلاستیک، بعد از انتخاب رنگ، برای رنگ‌آمیزی به میزان مناسبی این رنگ را در آب حل می‌کنند، طوری که غلظت آن نه بسیار زیاد باشد و نه خیلی رقیق که رنگ قلم‌مو بر روی دیوار باقی بماند. سپس با یک میزان متناسب از رنگ با استفاده از قلم ‌مو و فرچه مناسب کار رنگ آمیزی را انجام میدهند.

 

رنگ روغنی

رنگ روغنی پایه و حلال نفتی است و با تینر روغنی، نفت یا بنزین قاطی می شود.برای رنگ آمیزی درب و پنجره فلزی، رنگ آمیزی کابینت آهنی و حتی رنگ آمیزی درب و چهار چوب چوبی از رنگ روغنی استفاده می شود.رنگ روغنی در دو نوع براق و مات میباشد.

رنگ روغنی

مزایای رنگ روغنی

 1. مقاومت و ماندگاری بالا
 2. قابلیت شستشو

 

معایب رنگ روغنی

 1. دیر خشک می شود و تنها یک یا دوبار می توانید در طول شبانه روز رنگ روغنی بزنید.
 2. به دلیل براق بودن رنگ روغنی برای رنگ آمیزی دیوار مناسب نیست زیرا ایرادات کار مشخص می شود.

 

انواع رنگ روغنی

 

رنگ روغنی براق

رنگ روغنی براق پوشش بسیار خوبی دارد و برای تمام دیوارها و حتی وسایل آهنی مانند نرده و یا قاب پنجره نیز می‌توان از آن استفاده کرد. علاوه بر این ماندگاری بسیار بالایی نیز دارد. معمولا از رنگ روغنی براق برای فضاهایی مانند پذیرایی که نیاز به روشنی بسیار دارد استفاده می‌شود. براق بودن سطح این رنگ کمک می‌کند تا نورهای محیطی به خوبی بر روی دیوار منعکس شوند و فضا بسیار روشن و لوکس جلوه کند. علاوه بر این رنگ روغنی براق کاملا قابل شست و شو است.

 

رنگ روغنی نیمه مات و مات

به طور کلی در نگاه اول تفاوت چندانی میان رنگ نیمه مات و مات دیده نشود اما تفاوت بارز آن‌ها در «انعکاس نور» است. رنگ روغنی نیمه مات نسبت به رنگ مات بیشتر نور را منعکس می‌کند و این در حالی است که رنگ روغنی مات به هیچ عنوان انعکاس نور را انجام نمی‌دهد. یکی از مزیت‌های رنگ مات این است که اگر پوشش گچ کاری دیوار ایراداتی داشته باشد، رنگ مات به هیچ عنوان آن را نمایان نمی‌کند ولی هر چه رنگ براق‌تر باشد بیشتر ایرادات را نشان می‌دهد. تنها ایرادی که می‌توان بر روی رنگ روغنی مات گذاشت، عدم قابلیت شست و شو آن و باقی ماندن اثر لکه بر روی آن است.

 

رنگ مولتی کالر

از ترکیب چند رده رنگی با یک پیش زمینه با رنگ ثابت می‌باشد که بیشتر مناسب اتاق خواب و اتاق نشیمن می‌باشد. انتخاب این رنگ کاملا سلیقه‌ای می‌باشد.

رنگ بلکا و رومالین که در واقع از الیاف‌های طبیعی میباشند و تنها با اسم برند خود شناخته شده اند.

رنگ مولتی کالر

رنگ آکریلیک

این دسته از رنگهای ساختمانی قابلیت شستشوی بالاتری دارند و در نوع مات، براق و نیمه براق در بازار به فروش میرسند.

 

مراحل انجام نقاشی ساختمان

زمانی که میخواهیم اقدادم به این کار کنیم پس از آنکه شرکت معتبری را انتخاب کردیم و یا از یک نقاش ساختمان ماهر درخواست به همکاری کردیم؛ باید برای بازدید از خانه زمانی را مشخص کنند تا اقدامات لازم را انجام دهند.

در بازدید از ساختمان میزان خرابی را در نظر میگیرند تا بدانند که به نوع مصالحی برای زیرکاری آن احتیاج دارند؛ برخی از خانه‌ها قدیمی هستند و یا در اثر رطوبت و نم ساختمان  نیاز به سیمان کاری و گچکاری دارند. پس باید حتما میزان خرابی ساختمان بررسی شود.

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود بازدید از ساختمان انجام شود، تعیین قیمت نقاشی ساختمان و بررسی میزان دستمزد نقاش و کارگران می‌باشد.پس از آنکه بازدید انجام گرفت با توافق مشتری و نقاش روز مشخصی برای انجام کار مشخص میگردد.

اگر ساختمان نیاز به بنایی داشته باشد توسط بنا این کار انجام میشود و سپس نقاش ساختمان وارد عمل میشود، اما اگر دیوارها یا سقف‌ها نیاز به زیرسازی اساسی داشته باشند ابتدا نقاش آنها را برطرف خواهد کرد و سپس شروع به رنگ آمیزی میکند.

برای اقدام به نقاشی ساختمان ابتدا باید سطح دیوار را کاملا صاف و یکنواخت کند که این کار با انجام استفاده از سمباده و بتونه انجام میشود. توجه داشته باشید که بتونه کاری ساختمان و سمباده می‌بایست به نحو احسن انجام بگیرد تا هیچگونه موج و برآمدگی و فرورفتگی‌ای برروی دیوارها وجود نداشته باشد. در واقع مهمترین بخش در نقاشی ساختمان می‌باشد.

مراحل رنگ آمیزی ساختمان

پس از انجام این کار و خشک شدن دیوارها و سقف ها نوبت به رنگ کاری خواهد رسید. بسته به مقدار بودجه‌ای که در نظر گرفته اید و نوع انتخاب شما، نقاش شروع به رنگ آمیزی خواهد کرد. این رنگ آمیزی فقط برای یکبار انجام نمیشود بلکه تا سه دست نقاشی ساختمان را باید انجام داد تا به خوبی رنگ برروی دیوارها و سقف‌ها بخوابد و جلوه زیبایی را بدهد.

برخی از نقاشان به دلیل درخواست مشتری برای آنکه نقاشی ساختمان قیمت مناسب‌تری داشته باشد، به یک دسترنگ اکتفا خواهند کرد. برخی از خانه‌ها نیز به دلیل آنکه رنگ قبلی آن‌ها شرایط بهتری را دارد، با یک و نهایتا دو دست رنگ نتیجه مطلوب را خواهند گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت + = 17